galeria zdjęć

galeria zdjęć - czadrow.pl

galeria zdjęć - Krzeszówek

W czwartek 31 maja 2018  przeżywaliśmy  święto Boże Ciało. W Kościele Katolickim jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Dlaczego to święto obchodzimy?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt Kościoła Katolickiego. Tak naprawdę to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i w krew Chrystusa. Co prawda pamiątkę tego wydarzenia w Kościele obchodzi się także w Wielki Czwartek, ale wtedy rozpamiętuje się mękę Jezusa, a uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Uroczystość Bożego Ciała wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Święto Bożego Ciała zostało ustanowione po widzeniach, które miała bł. Julianna z Cornillon (1193-1258) we Francji. Ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z ciemną plamą. Zgodnie z ówczesną interpretacją, przyczyną tego był brak wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Pod wpływem tych widzeń biskup Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię.

W 1263 roku miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest w katedrze w pobliskim Orvieto.

Publiczne wyznanie wiary ustanowił w  1264 roku papież Urban IV - bullą "Transiturus" -  dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV jego bulla w tej sprawie nie została ogłoszona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 r. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. 60 dni po Wielkanocy Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. biskup Nanker.

Uroczystość Bożego Ciała w Krzeszowie zgromadziła w Bazylice na Eucharystii rzesze  parafian oraz gości z Polski i zagranicy. Dzieci Rocznicowe z naszej szkoły oraz dzieci komunijne wraz z zaangażowanymi parafianami po zakończeniu Mszy świętej wzięli udział w procesji, która przeszła ulicami Krzeszowa.