11 listopada 2017

"Dzień św. Marcina jest też dniem odzyskania przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą niepodległości po 123. latach zaborczej niewoli. Święty ten uważany jest za patrona żołnierzy i rycerzy, a więc także rycerzy polskiej sprawy wybicia się na niepodległość."

"W czasie swojej czterdziestoletniej żołnierskiej drogi św. Marcin umiał odnajdywać szlak prowadzący do Boga. W Galii, gdzie służył w wojsku rzymskim, spotkał nędzarza, z którym podzielił się połową swego płaszcza. Umiał dzielić. Wypełniał słowa Chrystusa wyjęte z Ewangelii: byłem głodny ..., byłem spragniony ..., byłem przybyszem ..., byłem nagi ..., byłem chory ..., byłem w więzieniu ... Całe jego działanie znane jest chrześcijanom od stuleci i pozwala dostrzec Jezusa w spełnianych przez niego aktach miłosierdzia.

Będąc już czterdziestoletnim mężczyzną opuścił szeregi armii i od tego czasu przez następne czterdzieści lat trwał przy Bogu.

Świętujemy dziś 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W święto to ogarniamy myślą całą naszą Ojczyznę. Tę, która jest już niepodległą i wolną. Sięgamy dzisiaj pamięcią w przeszłość, wspominamy naszych przodków, którzy szli długą i jakże trudną drogą do tamtego pamiętnego 11 listopada.

Słowami, które wiążą się z tym dniem są: Ojczyzna i niepodległość. Ojczyzna jest ziemią ojców - ojcowizną Z całym bagażem jej problemów. A niepodległość to - jak podkreślił św. Jan Paweł II - Ziemia trudnej jedności. Ziemia ludzi szukających własnych dróg - tożsamości!

Jest to nasze dziedzictwo, nasz skarb. Ojczyzna to ziemia, na której mieszkamy od Bałtyku po Tatry. To również kultura, język i Kościół. To także ludzie wszystkich zawodów i posług.

Ojczyzna jest miejscem życia narodu i jego historii. Jan Pietrzak w jednej z pieśni słuchanej i przeżywanej przez pokolenie Polaków lat osiemdziesiątych, określił Ją słowami:

Ojczyzna to bezpieczeństwo, ale także nasza złota sarmacka wolność, będąca: poddaną wolności każdego względem wszystkich. Gdy dołożymy do tego buńczuczny charakter naszych przodków oraz skłonność do sąsiedzkich sporów i waśni - przestaje dziwić fakt, że w XVIII w. Polska straciła wolność. W Ojczyźnie jest się u siebie, w domu. Ojczyzna jest, chociażby była w niewoli. Może być zniewolona, tratowana przez obce wojska - ale jest! Zjednoczona w sercach Polaków, jak żadna. W Ojczyźnie owoce mają inny smak, a chleb niepowtarzalny zapach. Ktoś kiedyś powiedział, że: mieliśmy w historii pecha do sąsiadów, którzy ciągle na nas napadali i chcieli rozkraść do cna, tak żeby ślad nawet po Polsce nie został!

Święta Ledóchowska, która żyła w czasach niewoli i była świadkiem odzyskiwania upragnionej niepodległości i budowania państwowości polskiej pisała, że aby ocalić Polskę trzeba: kochać Boga, kochać Kościół i kochać rodzinny próg. Dla bohaterów tamnych wydarzeń najważniejsze były trzy słowa - Bóg, Honor, Ojczyzna. J. Piłsudski, R. Dmowski, JK. I. Paderewski, J. Haller, W. Korfanty, W. Witos Potrafili oraz wykorzystali sprzyjający moment historii i sfinalizowało dzieło tych, którzy na sztandarach wypisane mieli to hasło.

Dzięki wierności naszych Ojców - Polska odzyskała niepodległość. A później przyszły lata wojny i komunistycznego zniewolenia i znów wywalczyliśmy wolność. A co oznacza dla nas być patriotą? Wydaje się, ze jednym z kluczowych obecnie dla nas problemów jest byśmy nie zgadzali się na bylejakość, całkowitą obojętność wobec spraw rozgrywających się w naszej Ojczyźnie i zapominali o Niej w trudnej codzienności, byśmy nie musieli, jak psalmista modlić się słowami: Jakże możemy śpiewać pieśń Pańską w obcej krainie? Byśmy - jak apelował o to największy z rodu Polaków, Jan Paweł II - stawali się ludźmi sumienia w jednej wspólnocie narodów europejskich, z której nigdy nie odchodziliśmy.

Przyjmij Panie zatem naszą dzisiejszą i odpowiedzialną służbę Polsce i daj nam, Polakom, abyśmy  już nigdy nie musieli śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie! Jako Naród zawierzamy w sposób szczególny Maryi Matce Boga. Pomóż nam, Matko, znaleźć siły do pracy oraz dalekosiężnego spojrzenia w przyszłość narodową.

W tym miejscu, w Sanktuarium Krzeszowskim zawierzamy Łaskawej Pani oraz św. Józefowi teraźniejszość i przyszłość Ojczyzny. Jest On patronem Kościoła Powszechnego - Opiekunem Zbawiciela. Módlmy się wspólnie słowami prastarej pieśni:

Szczęśliwy, kto sobie Patrona,

Józefa ma za Opiekuna,

Niechaj się niczego nie boi,

Gdy Święty Józef przy nim stoi. Nie zginie. Amen

Kustosz Sanktuarium

Ks. Marian Kopko

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Święta Niepodległości, w krzeszowskim Sanktuarium, punktualnie o godzinie 12. została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium Ks. Prał. Mariana Kopko. Wartym odnotowania jest fakt, iż mimo niesprzyjającej pogody, w krzeszowskiej Bazylice mniejszej zawitały rodzice wraz z dziećmi, chcący podziękować Bogu i Matce Bożej Łaskawej za wolną Polskę.

Po zakończonej Mszy św. około godziny 13, w Centrum Biblioteczno - Kulturalnym w Krzeszowie, uczniowie klas V. szkoły podstawowej w Krzeszowie zorganizowali program artystyczny, w ramach którego przypomnieli obecnym trudną i skomplikowaną historię, która doprowadziła do zniewolenia naszego kraju oraz opowiedzieli o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Szczególnym punktem programu był występ wokalno - instrumentalny Zuzanny Wiśniewskiej - uczennicy LO z Kamiennej Góry.

"Kino za rogiem" włączyło się w organizację obchodów, wyświetlając w swych pomieszczeniach film z cyklu "Tajemnice początków Polski" pt. "Krzyż i Korona".

 

galeria zdjęć