31 października 2016

Pielgrzymi i turyści, po raz trzeci w Krzeszowskim Sanktuarium, mogli świętować razem Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, które w naszym opactwie przyjęło formę tradycyjnej już „Nocy Wszystkich Świętych”.

Obchody rozpoczęły się od balu u ss. Benedyktynek, w którym brały udział dzieci i młodzież. Zabawa niecodzienna, bo uczestnicy mieli za zadanie, przebrać się za ulubioną postać świętego. Dlatego też można wśród bawiących zaobserwować np. Mojżesza czy św. Jakuba Większego Apostoła. Dla ducha natomiast zaplanowano nabożeństwo różańcowe oraz Mszę Świętą, po której w uroczystej procesji wierni uczestniczący w Eucharystii oraz służba ołtarza wprowadziła relikwie świętych do Mauzoleum Piastów Śląskich. Do świętych Walentego i Fortunata dołączyli m.in. Apostołowie: Jakub Mniejszy, Bartłomiej, Tomasz, Szymon, Juda Tadeusz czy też inni święci tacy jak np. św. Ojciec Pio, św. Bernard z Clairvaux oraz św. Scholastyka. Orędowników Bożej Łaski ochotnicy mogli adorować do północy.

Po Mszy Św. rozpoczęła się również gra terenowa pt. „Rozpoznaj Świętego po atrybucie Jego”, w których udział brały całe rodziny. Uczestnicy mieli za zadanie  rozpoznać 18 postaci świętych po znaku charakterystycznym, a których wizerunki zostały uwiecznione w kościele Wniebowzięcia NMP czy w Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich. Dla osób, które poprawnie wypełniły plansze gry, czekały drobne upominki.

Turyści również nie poczuli się zawiedzeni. Dla grup zwiedzających, odbyło się I Nocne Zwiedzanie Opactwa. W czasie 2 godzinnej trasy, grupa mogła zobaczyć między innymi Studnię Książęcą, podziemia i strychy kościoła klasztornego czy wejść na empory kościoła św. Józefa. Nie były to jedyne atrakcje czekające na zwiedzających, ci bowiem zostali dodatkowo w ciągnięci w historię powstawania Imperium Duchowego ziemi kamiennogórskiej - od napisania Cudownej Ikony przez pustelnika Krzesza, najazd Husytów z XV w. czy obserwować „trudy” współpracy opata Bernarda Rosy z Michałem Willmannem przy przyozdabianiu ścian kościoła brackiego.

Obchody wigilijne zakończyły się o godzinie 24 uroczystą Mszą Świętą z udziałem świętych Bożych w Mauzoleum Piastów odprawiona przy ołtarzu Wszystkich Świętych.