W niedzielę 5 czerwca 2016 r. na placu kościelnym miał miejsce festyn parafialny. Tego dnia przybyła również do krzeszowskiego Domu Łaski pielgrzymka NSZZ ”Solidarność”, licząca ponad 400 osób. Pielgrzymka została zorganizowana przed NSZZ ”Solidarność” Zarząd Regionu ,,Zagłębie Miedziowe”, którego przewodniczącym jest p. Bogdan Orłowski oraz przez NSZZ ”Solidarność” Rejon Jeleniogórski, którego przewodniczącym jest p. Franciszek Kopeć.

 

W świątyni mariackiej o godz. 12 została odprawiona Eucharystia w intencji członków „Solidarności” z Zagłębia Miedziowego oraz z Regionu Jeleniogórskiego. Mszy św. przewodniczył krzeszowski proboszcz i kustosz ks. prałat Marian Kopko, który zaznaczył, że modliliśmy się również za zmarłych kolegów i zmarłe koleżanki z „Solidarności”. Wśród intencji związkowcy prosili Pana Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej o wyniesienie do chwały świętych bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana „Solidarności”. Jako voto przez uczestników pielgrzymki został podarowany dla Sanktuarium orant i stuła z wizerunkami bł. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. Od ołtarza soborowego, wzdłuż wieńca kaplic, również stanęły liczne poczty sztandarowe.

Już od zakończenia porannej Mszy św. można było wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Do zdobycia były zarówno praktyczne utensylia, jak i książki czy dewocjonalia. Kolportażem losów oraz wydawaniem nagród zaradnie zajmowały się rumiane dziewczęta z krzeszowskiego KSM - u. Dla zgormadzonych parafian i pątników zostały zorganizowane mnogie atrakcje. Na scenie występował zespół kamiennogórski zespół ,,Chcemy” oraz grupy folklorystyczne. Najmłodsi biegali z pomalowanymi twarzami, bawili się piłkami i mieli możliwość ubrać się w mundur strażacki, oglądając z bliska wóz gaśniczy. Pełnoletni mogli stanąć w szranki w już tradycyjnym konkursie rzutu w wino mszalne. Jak na każdym festynie nie zabrakło również ciepłej strawy, jak bigos, grochówka,  kiełbasa z grilla oraz słodyczy - waty cukrowej, ciasta i lodów.

O godz. 16 na scenie miało miejsce losowanie 9 głównych nagród w loterii, które zawędrowały zarówno do pielgrzymów jak i parafian (w proporcji 5:4). Na scenie została ustawiona maszyna losująca, z której wyciągano szczęśliwe ciągi cyfr. Produkt regionalny  - wielką tacę serów od p. Sylwestra Wańczyka wygrała p. Danuta Jała z Krzeszowa, posiadająca los nr 1342. Wyjątkowy tornister dla ucznia zdobył p. Cyprian Bortnowski z losem nr 1361, a paczka niespodzianka zawędrowała do właścicielki losu nr 115 - p. Zofii Kucińskiej z Legnicy. Część nagród festynu stanowiły nastrojowe kolacje i obiady w krzeszowskich i kamiennogórskich restauracjach. Pizzeria Rustykalna przygotowała dwie takie nagrody. Jedną zdobył p. Paweł Kołodziej z Lubina (los nr 430), a drugą - p. Eugenia Masiubańska z Krzeszowa (los nr 1315). Z kolei kolację włoską w wykonaniu ks. Andrzeja Bakuna wygrała p. Justyna Pasternak z Nowej Wsi Legnickiej, która trzymała w dłoni los nr 1102. W kamiennogórskiej restauracji „Ratuszowa” obiad zyskała p. Anna Klimczak z Krzeszowa z numerem losu 385; a kolację „U Leszka” skonsumuje p. Grażyna Fijołek z Legnicy, posiadająca los nr 56. Nagroda główna - pielgrzymka na Bukowinę Rumuńską i Ukraińską  we wrześniu 2016 r. dla jednej osoby - została wylosowana z losem nr 507, który posiadała p. Katarzyna Klita z Legnicy.

 Galeria - Flickr

K.M.