W ostatnich dniach zakończyły się prace porządkowo - inwentaryzacyjne przy studni książęcej. Została całkowicie oczyszczona klatka schodowa i cembrowina. Dlatego, w sobotę 2 stycznia i w środę 6 stycznia 2016 r. w ramach trasy specjalnej Śladami budowniczych i skarbów krzeszowskich będzie możliwość zobaczenia na żywo legendarnej studni. Oba przejścia rozpoczną się o godz. 10, a grupy będą liczyć maksymalnie 10 osób.

Wraz z przewodnikiem uczestnicy przejścia zwiedzą stałe elementy trasy specjalnej: strych kościoła p.w. św. Józefa - miejsce ukrycia znanej berlinki oraz strych i podziemia kościoła mariackiego. Ale oprócz studni książęcej udostępnimy inną wyjątkową, niedostępną atrakcję - strych Mauzoleum Piastów. Zwiedzający dowiedzą się o tajemniczych, pozłacanych pilastrach pod więźbą dachową, ujrzą autograf z 1751 r. czy wejdą przez klatkę schodową, którą zaprojektował i zbudował Karl Friedrich Schinkel. Był on jednym z wybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus, tworząc m. in. pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Krzeszowska budowla jest całkowicie zapomnianym dziełem tego wielkiego architekta.

Wzięcie udziału w trasie specjalnej jest możliwe wyłącznie po rezerwacji pod numerem telefonu: 75 742 32 79. Całkowity koszt - 25 zł od osoby.