Relacja z konferencji - wyk. TVT Zgorzelec

Dziś (26 marca) w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie odbyła się konferencja medialna rozpoczynająca sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019. Spotkanie miało na celu przedstawienie aktualności z zakresu funkcjonowania Europejskiej Perły Baroku, oraz przedstawienie terminów i planów wydarzeń bieżącego roku.

Konferencje rozpoczął ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i prezes fundacji Europejska Perła Baroku (dalej w skrócie EPB). Przedstawiciele fundacji EPB (administratora opactwa) podsumowali ubiegły rok zaznaczając wzrost ruchu turystyczno-pielgrzymkowego, w głównej mierze przypisując ten wskaźnik turystom i pielgrzymom odwiedzającym obiekt indywidualnie. Kluczowym elementem wyróżniającym Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie na tle obiektów sakralnych jest bogata oferta turystyczna, jak wspominał Jacek Trybuła z fundacji EPB - opactwo to przede wszystkim duchowa stolica Dolnego Śląska, ale coraz częściej także ważny punkt turystyczno-kulturalny.

Trwający Wielki Post, to w Krzeszowie czas nabożeństw i rekolekcji, przedstawiciele zachęcali do uczestnictwa w spotkaniach duchowych. EPB wraz z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha zapraszają także na spektakl "Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę", widowisko odbędzie się 12 i 13 kwietnia, ma ono charakter edukacyjno-historyczny, a dzięki wsparciu MKiDN wstęp na wydarzenie jest zupełnie bezpłatny - wejściówki są do odebrania w Biurze Obsługi. Przedstawiciele przypomnieli, że wraz z długim weekendem majowym rozpoczynają oni sezon turystyczny - otwierając dla zwiedzających klasztorne podziemia, strychy i inne obiekty w ramach Trasy Rozszerzonej - ta trasa funkcjonuje w weekendy (od maja do października). Na co dzień natomiast można zwiedzać Trasę Podstawową obejmującą Kościół Klasztorny, Kościół pw. Św. Józefa, teren klasztornego cmentarza, Mauzoleum Piastów Śląskich i kaplicę Marii Magdaleny. Trasy jak i infrastruktura turystyczna mają się w najbliższych latach zmieniać i rozbudowywać, nie tylko o dodatkowe multimedia, ale także o kolejne obiekty.

Kolejnym tematem konferencji był Festiwal Piosenki, który w tym roku rozszerzył się o dodatkowe wydarzenia. Planowane są trzy przeglądy muzyczne połączone z warsztatami - osobno dla dzieci (12 października), młodzieży (11 maja) i seniorów (5 października). W trakcie realizacji są także koncerty kameralne (m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich i w Klasztornych Podziemiach), oraz dwa koncerty dużych marek artystycznych - nazwy zespołów będą podawane w najbliższym czasie. Standardowo w lipcu i sierpniu odbędzie się 11. edycja letnich koncertów organowych "Muzyka Dawnych Mistrzów". Ponadto fundacja zaprasza po raz szósty na Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny (12 maja), oraz na największe wydarzenie odbywające się w regionie, czyli Wielki Odpust Krzeszowski (15 sierpnia). Grzegorz Żurek, wiceprezes fundacji EPB wspomniał, że rozrost wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim sanktuarium to efekt współpracy z licznymi podmiotami, m.in. Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także z samorządami i innymi partnerami. Grzegorz Żurek przypomniał także, że MKiDN wsparło w ostatnim czasie prace remontowe na bieżący rok m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz renowację fresków kościoła pw. św. Józefa, dalszą renowację zabytkowych organów Michała Englera, prace w klasztorze, oraz renowację obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie.

Konferencja została zakończona informacją o trwającej zbiórce dla krzeszowianki - Pani Zofii Grońskiej, która zmaga się z przerzutem raka. Pieniądze na leczenie zbierane są w Biurze Obsługi w Krzeszowie oraz poprzez stronę internetową https://zrzutka.pl/g3s3dd.


Pełna konferencja - wyk. Już Wiesz 24 (Andrzej Pawlukiewicz)


Fotorelacja z konferencji (fot. EPB - Przemysław Groński)
"Śląski barok to nie ubogi krewny włoskiego" - Radio Wrocław
"Otworzyli sezon" - Muzyczne Radio
"Rozpoczynają sezon" - powiatowa.info
"Konferencja prasowa w krzeszowskim sanktuarium" - Relacje Regionalne
"Nowy sezon pielgrzymkowo-turystyczny w Krzeszowie" - eKAI
"Krzeszów otwiera nowy sezon turystyczny" - Gość Legnicki
"Opactwo Krzeszów: sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019" - doba.pl

JT