zespol slask

Już po raz drugi parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie zaprosiła do tamtejszej bazyliki Chór i Orkiestrę Zespołu Pieśni i Tańca „ Śląsk”.

Oklaskom, którymi nagradzano każdy z prezentowanych utworów po prostu nie było końca, a wiele z nich publiczność śpiewała razem z artystami. W programie pt” Bogurodzica” zaprezentowano pieśni maryjne w opracowaniu twórcy zespołu Stanisława Hadyny oraz Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego i Krzysztofa Dziewięckiego oraz utwory

Wśród nich były m.in. „Bogurodzica”, „ Ave Maria”, „ Panis Angelicus”, „ Matko Piekarska”, „ Jezus Przekrasny”, „ Barka”, „ Czarna Madonna” . Nie zabrakło również tak popularnych pieśni jak „Karolinka”, „ Karlik”, Starzyk”, „ Szła Dzieweczka”, „ Głęboka Studzienko”, a całością dyrygował Mirosław Maciej Banach. Koncert zorganizowano dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, był on tez niejako przedłużeniem jubileuszowego dwudziestego piątego majowego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej.

Swojego wzruszenia i zadowolenia nie krył krzeszowski proboszcz i kustosz ks. prał. Marian Kopko. Dziękując zespołowi w imieniu Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowksiego, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. dr. Józefa Lisowskiego oraz licznie zgromadzonej publiczności za piękny koncert podkreślił, że była to wspaniała uczta duchowa. - Matka Boża, która tutaj króluje już od XIII wieku uśmiecha się dzisiaj do Was i Wam serdecznie dziękuje. Macie Państwo olbrzymi talent, ale przede wszystkim macie w sercu Pana Boga i Ojczyznę- akcentował ks. prał. M. Kopko. I zapowiedział, że jeszcze nie raz zaprosi „ Śląsk” do Krzeszowa, co zostało przyjęte gromkimi brawami.

Tekst: Marek Zygmunt