4 kwietnia o Krzeszowie słyszała cała Polska. Wszystko to za sprawą naszych przyjaciół z Radia Maryja oraz z TV TRWAM, którzy przez cały dzień relacjonowali krzeszowskie sanktuarium.

Krzeszowskie spotkanie Rodziny Radia Maryja

Od kilku lat zawsze na początku czerwca, w okolicach kolejnej rocznicy ozdobienia przez Jana Pawła Sanktuarium matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie Jej ikony ozdobionej 2 czerwca 1997r. koronami papieskimi odbywają się spotkania Rodziny Radia Maryja z całej Metropolii Wrocławskiej. Także i w tym roku licznie przybyła ona do krzeszowskiego opactwa. Ale tym razem uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem naszego biskupa pomocniczego ks. bp. Marka Mendyka nie była celebrowana w tamtejszej bazylice, ale w sąsiednim kościele p.w. św. Józefa.

Uzasadniając to w homilii Ksiądz Biskup wskazał, że od wieków w tym świętym miejscu czcimy Maryję i jej Oblubieńca św. Józefa, powierzając przez ich przemożne wstawiennictwo sprawy Kościoła i naszej Ojczyzny. W tym roku z racji przypadającej 100 rocznicy odzyskania niepodległości czynimy to w sposób szczególny. Wdzięczni za Niepodległą modlimy się za pomyślność dla Polski, o mądrość dla rządzących, o miłość i narodową zgodę.

Świętemu Jozefowi powierzamy nasze domy, rodziny, rodzące się w nich życie i jego ochronę od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zatroskanych i zapracowanych rodziców oraz wszystkich przygotowujących się do małżeństwa i polską młodzież, która szuka właściwych dróg dla realizacji swojego życiowego powołania.-akcentował bp. Mendyk

Kaznodzieja podkreślił ,że postawa św. Józefa jest dzisiaj wzorem dla nas wszystkich. Jest On milczący, zasłuchany w Słowo Boga, pokorny, prawy, dumny, mężny i przekonany, że dla Pana Boga nie ma nic nie możliwego, a postać św. Józefa uczy nas, że Bóg nie opuszcza człowieka w trudnościach. Stwierdził, że św. Józef jest patronem na trudne czasy. Trzeba się modlić o Jego orędownictwo; jest ono ustawicznie potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale także i przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata, ewangelizacji obejmującej kraje i narody, w których niegdyś religia i Zycie chrześcijańskie kwitły, a dzisiaj wystawione są na ciężką próbę. - Uczmy się od św. Józefa postawy zasłuchania w Słowo Boga. Pozwólmy się prowadzić Bożemu Słowu, Okazujmy posłuszeństwo jego Słowu, choćby ono wydawało się nam zadziwiające i niezrozumiałe- apelował kończąc homilię bp. Marek Mendyk.

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że spełniło się marzenie Jego i Rodziny Radia Maryja z Dolnego Śląska, aby w tym barkowym kościele św. Józefa zanieść piękną modlitwę dziękczynną za dar wolnej Ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania przez nią niepodległości

W czasie tegorocznego spotkania Oratorium o św. Józefie zaprezentował jego uczestnikom Chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, a w ramach transmitowanych wieczorem z Krzeszowa przez Radio Maryja „ Rozmów Niedokończonych” dyskutowano o posłannictwie św. Józefa i krzeszowskiej Matce Bożej Łaskawej.

Tekst i zdjęcia : Marek Zygmunt

O godz. 18:20 w kościele Św. Józefa odbyła się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem J. E. ks. bpa Marka Mendyka. http://tv-trwam.pl/film/spotkanie-rodziny-radia-maryja-w-sanktuarium-matki-bozej-w-krzeszowie

Homilia J. E. ks. bpa Marka Mendyka PDF

Bardzo ciekawym elementem naszego spotkania była audycja radiowa "Rozmowy Niedokończone" w której rozmawialiśmy o kościele Św. Józefa oraz o "willmanowskich" freskach. Rozmowa rozpoczęła się o godz. 21:30 i trwała ponad dwie godziny.

Audycje można wysłuchać pod niniejszym linkiem.

Jesteś ciekawy jak wyglądały kulisy spotkania? Zobacz fotogalerię..

Galeria fot. Marek Zygmunt