13 sierpnia 2018

13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to początek odpustu Wniebowzięcia NMP. Tradycyjnie uroczystości w pocysterskim opactwie w Krzeszowie rozpoczęło modlitewne przejście Kalwarią Krzeszowską.

Pokonując jerozolimskie odległości pomiędzy kolejnymi miejscami męki, wsłuchując się w pieśni z wielkiej księgi pasyjnej ok. 40 osób pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium ks. prał. Mariana Kopko  przebyło  drogę do 33 stacji krzeszowskiej drogi krzyżowej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w Bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 10:00. Całość potrwała ok. 4,5 godziny. Aby przejść wspólnie Kalwarię Krzeszowską chętni przyjechali z różnych stron i to nie tylko z diecezji legnickiej. Wśród pielgrzymów byli więc mieszkańcy Krzeszowa, Kamiennej Góry czy Lubawki ale też Wałbrzycha czy wierni z diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. W ramach przejścia krzeszowską drogą krzyżową uczestnicy mięli możliwość wejścia do Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Wieczernika oraz Pretorium Piłata, które są na co dzień zamknięte.

Z galerią wydarzenia mogą się państwo zapoznać tutaj.

Kalwaria Krzeszowska została założona przez opata Bernarda Rosę w latach 1672 - 78. Pierwotnie stacje stworzone były m.in. przy pomocy belki pruskiej. Została zreorganizowana przez następce Rosy o. Domnika Geyera w latach 1703 - 21. Kalwaria Krzeszowska to 33 stacje podzielone na dwie części: I - XV - a Pojmania oraz XVI - XXXIII - Droga Krzyżowa.