MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2457
WczorajWczoraj2776
WszystkieWszystkie3948744

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Noc Wszystkich Świętych

31 października 2018 r. przypadła V. edycja Nocy Wszystkich Świętych. Wydarzenie to emanowało radością, a specjalnie przygotowany program przyniósł dużą frekwencję zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych. Już od pierwszej edycji nasza Noc tworzy alternatywę dla "Halloween". Podczas promocji tegorocznego wydarzenia zabawnie podpisywaliśmy w internecie posty informacją, że krzeszowska Noc Wszystkich Świętych to nasze "HolyWins". 31 października w Krzeszowie Święty naprawdę wygrał!

 Pierwsza część została zapoczątkowana przez dzieci i młodzież. Bal Wszystkich Świętych organizowany przez ks. Jarosława Góreckiego to już tradycja. Dzieci w pięknych strojach, taniec, słodkości.

Fotorelacja - Bal Wszystkich Świętych

Po balu wspólnie udaliśmy się na bardzo uroczystą Mszę Świętą. Była ona połączona z procesyjnym przeniesieniem relikwii świętych do Mauzoleum Piastów. Całość prowadzona przez ks. kustosza Mariana Kopko wraz z licznym gronem ministrantów oraz z młodzieżą przebraną w stroje cystersów stworzyło niespotykaną atmosferę. Po tym jak relikwie zostały złożone do Mauzoleum, zostało ono otwarte dla wszystkich. 

Fotorelacja - Msza Święta (wraz z przeniesieniem relikwii)

Dużym zainteresowaniem (kolejny rok z rzędu) cieszyła się gra terenowa. Dzieci i młodzież mogły wybrać jedną z dwóch gier, zależnie od preferowanego poziomu trudności. Jak wspominała młodzież "bywało ciemno i nie było łatwo" - faktycznie trzeba było się natrudzić, aby sprostać wyzwaniom gier stworzonym przez Rafała Bijaka - na co dzień przewodnika po krzeszowskich opactwie.

Fotorelacja - gra terenowa

Rafał - przewodnik, a zarazem student historii na Uniwersytecie Wrocławskim - to posiadacz ogromnej wiedzy o Europejskiej Perle Baroku. W ramach programu V. Nocy Wszystkich Świętych, oprócz przygotowania ww. gier przeprowadził on wykład w Mauzoleum Piastów. Tematyka spotkania dot. architektury Mauzoleum, pochowanych tam piastów, a także spoczywających tam relikwii.

Fotorelacja - zwiedzanie Mauzoleum Piastów pt. "Niezwykła Nekropolia"

Tej październikowej nocy nie zabrakło także muzyki. Nocny Koncert Organowy w wyk. Antoniego Pokory był gratką dla melomanów. Blisko 100 osób wysłuchało koncertu, który odbył się on w delikatnym, klimatycznym oświetleniu. Każdy z uczestników po koncercie miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia z naszym cystersem. Szczęśliwców, którzy zdecydowali się na fotografię odsyłamy w poniższy link. Zdjęcia można bezpłatnie pobrać na komputerach (nie ma takiej możliwości w przypadku urządzeń mobilnych).

 Bardzo prosimy aby w przypadku udostępniania zdjęć następująco je podpisać - fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku

Fotorelacja - Nocny Koncert Organowy oraz plener zdjęciowy z cystersem

Jak co roku, punkt o północy rozpoczęliśmy dzień 1 listopada Mszą Świętą w Mauzoleum Piastów przy ołtarzu Wszystkich Świętych. Mszę odprawił ks. Jarosław Górecki.

Fotorelacja - Msza Święta w Mauzoleum Piastów

 

red. JT, foto. P. Groński

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni