MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj683
WczorajWczoraj3321
WszystkieWszystkie4124193

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

25 Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej,
Krzeszów, 11-13 maja, 15 sierpnia 2018 roku

Krzeszów uczcił 100-lecie Niepodległości poprzez organizację jubileuszowego festiwalu, który w tym roku miał szczególny wymiar.

11 maja br. w klasztorze sióstr benedyktynek przeprowadzono warsztaty muzyczne. Dzień później na scenie Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Krzeszowie przeprowadzono przegląd piosenki a 13 maja 2018 na scenie na placu klasztornym odbył się koncert „Ku czci Niepodległej”. Połączony z piknikiem patriotycznym był jednym największych wydarzeń w regionie, które uczciły tę szczególną rocznicę. 
Dodatkowo 15 sierpnia 2018 w Dniu Wojska Polskiego na scenie na placu klasztornym odbył się kolejny koncert i akademia słowno-muzyczna, który tym razem zgromadził ok 6 000 osób z terenu Dolnego Śląska i nie tylko. Podczas koncertów rozprowadzono darmowe egzemplarze śpiewnika „Ku czci Niepodległej”, pozwolił on na wspólny śpiew pieśni patriotycznych wraz z Zespołem Żołnierzy Rezerwy "ROTA".

Wszystkim organizatorom i uczestnikom składamy wielkie podziękowania.

Znalezione obrazy dla zapytania kultura dostępna
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Znalezione obrazy dla zapytania urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego
Dofinansowano decyzją Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Galeria zdjęć

Relacja Radia Maryja

Relacja czadrow.pl

Relacja powiatowa.info

XXV Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej skierowany jest do dzieci i młodzieży jak również do ich rodzin. Udział w warsztatach muzycznych i wokalnych będzie brało ok. 100 osób z terenów zubożałych, poprzemysłowych. Dwudziestopięcioletnie doświadczenie dowodzi, iż istnieje olbrzymia potrzeba umożliwienia dzieciom i młodzieży uczestnictwa w warsztatach muzycznych i wokalnych, które daj szanse na wspólne spotkanie, doskonaleni talentów i budowanie postaw społecznych i patriotycznych. Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej odpowiada na podobne potrzeby, dodatkowo daje możliwość zaprezentowania wyników swojej ciężkiej pracy większemu audytorium, daje również szansę manifestacji wartości religijnych i patriotycznych. W przeglądzie weźmie udział ponad 300 osób - dzieci i młodzieży z terenu całego Dolnego Śląska. Dostęp do kultury wyższej, budowanie przynależności narodowej, postaw patriotycznych, społecznych więzi, poszerzanie wiedzy o własnym kraju i regionie jak również chęć uczestniczenia w uroczystościach patriotycznych w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - to potrzeby, na które odpowiada zarówno koncert wieńczący festiwal jak również koncert i akademia słowno-muzyczna w Święto Wojska Polskiego. Działania te skierowane są do różnorakich odbiorców, którzy przybędą do Krzeszowa w czasie największych na terenie Dolnego Śląska uroczystości religijno-patriotycznych.

Głównym celem Festiwalu jest przybliżenie ludności zamieszkującej pobliskie miejscowości i miasta wymiar wydarzeń kulturalnych, z którymi nie mają szans zetknąć się na co dzień. Pragnieniem organizatorów jest również uczczenie i wspólne świętowanie 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ale i kształtowanie postaw patriotycznych i prospołecznych wśród mieszkańców Dolnego Śląska w szczególności dzieci i młodzieży. Upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej. Organizator stawia sobie za zadanie pokazać wartości, które będą hartować młodzież i dzieci ku dobremu a jednocześnie pogłębiać ich warsztat muzyczny, a dodatkowo w ramach przebywania na terenie Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie ukazać historię tych ziem oraz ich Piastowską przeszłość.

Organizator zakłada, że trwałym rezultatem wydarzenia będą: stale poszerzana oferta kulturalna i dostępność tej oferty dla coraz większej liczby odbiorców. Większa świadomość narodowa i obywatelska oraz wiedza historyczna dotycząca własnej ojczyzny. Przyczyni się do tego zarówno uczestnictwo w koncertach patriotycznych oraz akademii słowno-muzycznej, jak i otrzymanie śpiewnika „Ku czci Niepodległej”, który zawierać będzie nie tylko teksty pieśni ale również najistotniejsze informacje dotyczące odzyskania niepodległości i „ojców” tej niepodległości oraz zmagań na przestrzenie wieków o jej odzyskanie i zachowanie. Śpiewnik będzie zatem również kompendium wiedzy o NIEPODLEGŁEJ, której często brakuje mieszkańcom naszego kraju. Wspólne uczestnictwo w wydarzeniach osób przybywających z Dolnego Śląska jak również wspólne wyrażanie polskości poprzez śpiew, wsłuchiwanie się w chlubne opisy wydarzeń historycznych będzie miało niewątpliwie przełożenie na postawy obywatelskie i patriotyczne, budując jednocześnie tożsamość narodową ale również rozbudzi apatyt do korzystania z oferty wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim opactwie. Wydaje się to działanie szczególnie istotne wśród ludności Dolnego Śląska, ludności, których korzenie sięgają rozmaitych terenów przedwojennej Polski. Tego typu wydarzenia są niezbędne aby propagować wśród najmłodszych postawy patriotyczne, oraz otworzyć je na tradycje narodowe, przez które młodzi ludzie chętniej będą się utożsamiać z własnym krajem. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż takie kształtowanie najmłodszych jest najlepszym kapitałem, który w przyszłości zaprocentuje postawami obywatelskimi i prospołecznymi. Nadwyżka niewykorzystanych śpiewników „Ku czci Niepodległej” zostanie rozkolportowana wśród placówek oświatowych powiatu kamiennogórskiego.

Wyniki przesłuchań:

W kategorii zespoły dziecięce:

I miejsce – Schola „Małe Ave” z Bielawy
II miejsce – Zespół skrzypcowy „Perpetuum” z Kamiennej Góry
III miejsce – Schola parafialna ze Starych Bogaczowic
Wyróżnienie – „Trzeciaki” z Krzeszowa

W kategorii zespoły młodzieżowe:

I miejsce - Schola „Ave” Bielawa
II miejsce – Zespół „Totus Musicus”
III miejsce – Zespół Wokalny z Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek z Wałbrzycha
Wyróżnienie – „Echo Krzeszowa”

W kategorii soliści:

I miejsce – Aleksandra Majak
II miejsce – Dominik Budziński
III miejsce – Zuzanna Wiśniewska
Wyróżnienie – Alicja Czajkowska

Współorganizatorzy

- Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Krzeszowie
- Gmina Kamienna Góra
- Powiat Kamiennogórski
- Zespół Szkół w Krzeszowie

Dobrodzieje:

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Narodowe Centrum Kultury
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
- Wiceminister Edukacji Narodowej Pani Poseł Marzena Machałek
- Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
- NSZZ Związek Zawodowy "Solidarność"  Zakłady Górnicze "Lubin" Bogdan Nuciński
- Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości
- Starosta Kamiennogórski Pan Jarosław Gęborys
- Wójt Gminy Kamienna Góra Pan Patryk Straus
- Pani Małgorzata Krzyszkowska
- Edyta Wyrostek - Radna Powiatu Kamiennogórskiego
- Pan Damian Wójcik - Radny Powiatu Kamiennogórskiego
- Gmina Polkowice
- Powiat Polkowicki
- Miasto Kamienna Góra
- Gmina Lubawka
- Centrum Historii "Zajezdnia" z Wrocławia
- Civitas Christiana i Grupa IncoVeritas
- Pani Senator Dorota Czudowska
- Państwo Janusz i Anna Chudyba z Warty Bolesławieckiej
- Ks. Proboszcz Marian Kopko z Krzeszowa
- Joyson Safety System
- Ks. Andrzej Bakun z Krzeszowa
- Marek Zagajewski ze Szklarskiej Poręby
- Pizzeria Rados
- MIRIAN 2 - Natalia Olendzka

Partnerzy medialni:
Telewizja Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik
Radio Plus Legnica
Tygodnik Katolicki „Niedziela” edycja legnicka
Gość Niedzielny edycja legnicka
Damiinfo
Regionalny Tygodnik Informacyjny
Powiatowa.info
Relacje Regionalne czadrow.pl

 

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Krzeszowie 019

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” oraz logotypów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu Kultura dostępna;

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni