MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1553
WczorajWczoraj2800
WszystkieWszystkie3261782

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Bazylikę rozświetla

Ktoś kiedyś zapytał – Czy w Krzeszowie jest ruchoma szopka? Tak – odpowiedziałem bez wahania. – w Krzeszowie znajduje się jedyna i niepowtarzalna szopka opowiadająca losy Świętej Rodziny. I choć jest dwuwymiarowa to trzeba się trochę „poruszać” żeby ją całą zobaczyć.

Mowa oczywiście o kościele pw. Świętego Józefa. Stojący nieco w cieniu potężnej bazyliki za to kryjący w swoich murach niezwykłą opowieść o codzienności niecodziennej rodziny. Większość oglądanych szopek skupia się na momocie narodzenia, odwiedzinach pasterzy tudzież innych przybyszów. Malowidła Michała Willmanna kreślą historię znacznie szerzej – od zaślubin Józefa i Maryi, poprzez zwątpienia Józefa, spis ludności, poszukiwanie noclegu, obrzezanie i ofiarowanie w świątyni aż do momentu odnalezienia Jezusa wśród uczonych w Piśmie. Jednak sceny umieszczone na ścianach świątyni i antepediach ołtarzy przedstawiają nie tylko historie znane z kart ewangelii ale również te, które musiały wydarzyć w codziennym życiu rodziny, której Bóg powierzył niezwykłe zadanie.

Znajdziemy tu Józefa kołyszącego małego synka, w drugiej scenie ocierającego mu łzy, są też anieli suszący pieluszki przy ognisku i Maryja przędąca przy kołowrotku lub przechadzająca się z rodziną w pięknym barokowym kapeluszu. Większość scen umiejscowiona w tutejszej sudeckiej scenerii sprawia, iż można odnieść wrażenie, że historie te toczą się teraz wokół nas i wtedy szopka naprawdę zaczyna być „ruchomą”.

Bez powodzenia szukaliśmy drugiej takiej świątyni na świecie więc tak krzeszowska prawdopodobnie jest jedyną, w której można odnaleźć tyle scen z życia Maryi, Józefa i Jezusa. Tutaj rozpocznie się tegoroczna pasterka. Stąd w uroczystej procesji zostanie przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus do krzeszowskiej bazyliki.

Kościół pw. Świętego Józefa można zwiedzać codziennie od 9 do 15 w ramach trasy podstawowej.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni